Stan gospodarki Śląska i jego tendencje rozwoju

 

Gospodarka Śląska AktualniePrzez lata województwo śląskie było kojarzone nie tylko z górnictwem, ale i hutnictwem. Dzisiaj przemysł również jest ważnym elementem struktury gospodarczej Śląska, niemniej jednak dużo mieszkańców regionu pracuje także w usługach. Dzisiaj jest to teren dający szerokie możliwości rozwoju biznesu praktycznie niezależnie od jego charakteru.

Województwo śląskie jest teraz jednym z najlepszych terenów do prowadzenia inwestycji w Polsce zgodnie z raportem „Atrakcyjność Inwestycyjna Województw i Podregionów Polski 2014” przygotowanym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

Na uwagę zasługuje w szczególności rozbudowana Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) oferująca ponad 1200 hektarów wolnych terenów inwestycyjnych z dobrym skomunikowaniem ze szklakami komunikacyjnymi całej Europy. Została ona uznana przez Business Financial Times w 2012 roku za najlepszą strefę ekonomiczną w Polsce, drugą w Europie i jedenastą na świecie. Obecnie głównymi inwestorami KSSE są firmy w branży motoryzacyjnej, wyrobów ze szkła, przetwórstwa drewna, spożywczej.

Również województwo śląskie daje szerokie możliwości rozwojowe małym firmom, a to głównie ze względu na przystępne ceny prowadzenia działalności oraz życia oraz bardzo dobrze rozwiniętą tkankę miejską, w szczególności w Aglomeracji Śląskiej. Duży rynek odbiorców produktów oraz usług powoduje, że wielu przedsiębiorców skupia się właśnie na tym terenie. Tendencje rozwojowe również są atrakcyjne, co powoduje, że Śląsk warto zdecydowanie wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu przestrzeni inwestycyjnych.