Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś

Jaki jest najwyższy szczyt w Polsce?

11 września 2022 jaki jest najwyższy szczyt w polsce


Wzdłuż południowej granicy Polski biegną dwa duże łańcuchy górskie, czyli Sudety i Karpaty. Składają się na nie mniejsze pasma górskie. Najbardziej znane to Karkonosze, Beskidy, Tatry, Pieniny oraz Bieszczady. Różnią się ukształtowaniem terenu, florą i fauną. Miłośnicy gór mają więc bardzo duży wybór.

Jaki jest najwyższy szczyt w Polsce?

To pytanie jest banalne i odpowiedź na nie znają prawie wszyscy, oczywiście są to Rysy o wysokości 2499 m n.p.m. jednak już niewiele osób wie skąd wzięła się taka nazwa szczytu.

Rysy to właściwie trzy wierzchołki, z których dwa (najwyższy i najniższy) znajdują się na terenie Słowacji, tam też znajduje się najwyższy szczyt Tatr, czyli Gerlach (2655 m n.p.m.). Rysy swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznym żłobieniom pokrywającym całe zbocze. Początkowo nazwa potocznie funkcjonowała wśród tatrzańskich górali, z czasem stała się nazwą własną najwyższego szczytu w Polsce.

Jak dotrzeć na Rysy?

Rysy to bardzo popularny szczyt wśród turystów, którzy koniecznie chcą go zdobyć. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to wyprawa przeznaczona dla osób doświadczonych i o dobrej kondycji fizycznej. Wspinaczka po stronie polskiej zajmuje ok. 6,5 godziny.

Na Rysy wiodą dwa szlaki, jeden po stronie słowackiej Tatr Wysokich, drugi po stronie polskiej. Szlak słowacki uważany jest za łatwiejszy, ale trzeba pamiętać, że koszty ewentualnej pomocy horskiej służby musi pokryć turysta.

Wspinaczka na Rysy po polskiej stronie wiedzie czerwonym szlakiem i rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej. Pierwsza część wędrówki wiedzie do Morskiego Oka i jest łatwa do pokonania. Kolejny odcinek wiedzie do Czarnego Stawu i jest już znacznie trudniejszy. Właściwe zdobywanie szczytu zaczyna się właśnie od Czarnego Stawu. Ze względu na duże nachylenie (ponad 30 procent) dla ułatwienia zamontowano na tym odcinku łańcuchy. Duże utrudnienie stanowią zalegające łaty zmarzniętego śniegu, który można spotkać także w lecie.

Szczęśliwcy, którzy dotrą na szczyt mogą podziwiać piękne widoki na całą panoramę Tatr.

Jak zachować bezpieczeństwo w Tatrach?

Choć Tatry są znacznie niższe od Alp czy Himalajów, to do wspinaczki po szlakach tatrzańskich trzeba się bardzo dobrze przygotować. Przede wszystkim trzeba odpowiednio wcześniej zadbać o kondycję fizyczną. Nawet wędrówki po dolinkach lub szlakach w niższych partiach gór mogą trwać kilka godzin.

Ze względów bezpieczeństwa bardzo ważne jest odpowiednie obuwie, które chroni nogi przed poślizgnięciem się i urazami. Powinny sięgać powyżej kostki i mieć podeszwę z protektorami. Całkowitą nieodpowiedzialnością jest wyruszanie na szlak w klapkach lub sandałach.

Pogoda w górach zmienia się z bardzo dużą częstotliwością, dlatego zawsze przed wyruszeniem na szlak trzeba dokładnie sprawdzić prognozy. W razie nagłego pogorszenia pogody należy jak najszybciej zejść ze szlaku, uderzenia piorunów w Tatrach są szczególnie niebezpieczne.

Na koniec należy zabrać ze sobą naładowany telefon z GPS (ułatwi lokalizację) oraz w miejscu noclegowym zostawić informację o celu wyprawy i planowanym czasie powrotu. Informacje te bardzo często mogą przyśpieszyć akcję ratowniczą i uratować życie.

Redakcja slaskiezpomyslem.com.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie skupiamy się na szeroko pojętym lifestyle'u! Jesteśmy Twoim przewodnikiem po fascynującym świecie mody, podróży, kulinariów, kultury i wszystkiego, co sprawia, że życie staje się bardziej pasjonujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Relaks na łonie natury – najlepsze miejsca na biwak w Polsce
Inspirowane literaturą – śladami słynnych powieściowych bohaterów
Jak podróżować kamperem – kompendium wiedzy dla początkujących

Jesteś zainteresowany reklamą?