Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Wyjaśniamy, jak leczyć grypę

11 września 2022 jak leczyć grypę


Grypa to ostra i wysoko zakaźna choroba układu oddechowego. Warto mieć świadomość, że wywołują ją wirusy. W sezonie jesienno-zimowym obserwuje się najwięcej zachorowań na grypę. Dzieci oraz osoby starsze są najbardziej narażone na grypę.

Leczenie grypy

W tym artykule wyjaśnimy, jak leczyć grypę. Dla grypy charakterystyczny jest gwałtowny początek objawów. Chodzi tu przede wszystkim o kaszel, wysoką gorączkę oraz oraz bóle mięśni i stawów. Ortomyksowirusy są odpowiedzialne za wywołanie tej zakaźnej choroby. Najbardziej klasyczne objawy grypy u ludzi to katar, osłabienie, dreszcze, bóle głowy oraz wysoka gorączka. Warto podkreślić, że w okresie wiosennym rzadziej dochodzi do zarażeń. Drogą kropelkową podczas kaszlu lub kichania dochodzi do zakażenia wirusem. Można się też zarazić drogą pokarmową lub w wyniku bliskiego kontaktu. W środowisku wirusy są w stanie przetrwać nawet kilka godzin. Można wyróżnić dwa rodzaje grypy: pandemiczną oraz sezonową. Każdego roku w okresie epidemicznym występuje grypa sezonowa. Okres epidemiczny trwa od września do kwietnia. Klasyczne wirusy grypy występujące u ludzi wywołują grypę sezonową. Co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat występuje grypa pandemiczna. Ptasia grypa oraz świńska grypa to przykłady grypy pandemicznej. Warto dodać, że wyróżniamy trzy typy wirusa grypy: typ A, B oraz C. Zarówno dla ludzi, jak i zwierząt jest zakaźny wirus grypy typu A. Dodatkowo może powodować epidemię i odpowiada za większość przypadków choroby u ludzi. Wyłącznie dla człowieka zakaźny jest wirus grypy typu B. Warto mieć na uwadze, że przebieg choroby jest łagodniejszy niż przy zakażeniu wirusem typu A.

Rodzaje grypy

Z reguły bezobjawowo przebiega zakażenie wirusem typu C. Populacja nie posiada odporności na nieznane do tej pory podtypy wirusa grypy. Do takich rodzajów grypy można zaliczyć hiszpankę, ptasią grypę oraz świńską grypę. U dzieci przebieg choroby wygląda podobnie, co u dorosłych. Nie należy bagatelizować początkowych objawów, tylko trzeba od razu zgłosić się do lekarza. Jeśli twoje dziecko kaszle, ma katar i gorączkę to nie ma co zwlekać, ponieważ czas działa na waszą niekorzyść. Należy pamiętać, że dzieci mają niedojrzały układ immunologiczny. U dzieci objawy narastają w bardzo szybkim tempie i grypa rozwija się gwałtownie. Hospitalizacja może być konieczna w przypadku ciężkiego przebiegu grypy u dziecka. Najlepiej korzystać z pomocy doświadczonych i renomowanych lekarzy, którzy wiele lat działają na rynku. Zwiększone ryzyko zakażenia wirusem grypy mają również kobiety w ciąży. Dodatkowo nie mogą one stosować niektórych leków, więc leczenie jest mocno utrudnione. Wzrasta również ryzyko przedwczesnego porodu oraz poronienia. Szczepienie przeciwko grypie zaleca się wszystkim kobietom w ciąży. Z pewnością nie należy bagatelizować początkowych objawów choroby, ponieważ może się to skończyć naprawdę źle. Leki przeciwwirusowe warto włączyć u kobiet w ciąży, które miały kontakt z osobą chorą na grypę. Należy pamiętać, że wirus grypy rozprzestrzenia się bardzo szybko w dużych skupiskach ludzi. Wystarczy, że jedno dziecko w przedszkolu jest chore, a za chwilę jest już cała grupa.

Redakcja slaskiezpomyslem.com.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie skupiamy się na szeroko pojętym lifestyle'u! Jesteśmy Twoim przewodnikiem po fascynującym świecie mody, podróży, kulinariów, kultury i wszystkiego, co sprawia, że życie staje się bardziej pasjonujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie środki chemiczne
Fotograf Śląsk
Zalety imprez integracyjnych w parkach trampolin

Jesteś zainteresowany reklamą?