Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Masaż tajski – na czym polega?

1 września 2022

Masaż tajski to jeden z najbardziej popularnych rodzaju masażu na świecie. Jest to głęboki i lecznicy masaż, który łączy w sobie wiele technik. Często nazywany jest jogą dla leniwych lub jogą pasywną. Na czym polega masaż tajski i dla kogo będzie najlepszy? 

Historia masażu tajskiego

Masaż tajski wywodzi się z południowej części Azji. Jest nierozłączny z kulturą Tajlandii i buddyzmem. Powstał wiele wieków temu, a za jego twórcę uważa się, samego lekarza Buddy. Masaż tajski łączy w sobie wielowiekowe tradycje Chin i Indii, którym zawdzięcza rozwój. Sama nazwa „masaż tajski” to nie określenie jednego zabiegu. Jest ich bardzo wiele, a szczególnie wyróżnia się około 80. 

Masaż tajski – na czym polega? Założenia 

Warto podkreślić, że masaż tajski to nie tylko zabieg, który wpływa na  fizyczną sferę naszego ciała. Prawidłowo przeprowadzony zabieg, powinien równie mocno oddziaływać na naszą psychikę. Po wykonaniu masażu powinniśmy czuć przypływ energii wewnętrznej, ponieważ zabieg poprawia przepływ cząsteczek energii zwanych „lom”. Masaż opiera się na założeniu, że wszystkie cząsteczki „lom” wdychane są do płuc, skąd wędrują mitycznymi kanalikami zwanymi „sen”. Głównym celem masażu jest ucisk „senów” tak, aby zwiększyć przepływ „lomów”. 

Jak przeprowadzany jest masaż tajski? 

Masaż tajski najczęściej przeprowadzany jest przez jednego masażystę, chociaż zdarzają się zabiegi, gdzie jest ich dwóch. Osoba masowana jest ułożona na specjalnym materacu. Nie wymaga się całkowite odkrycia miejsc, które są masowane. Dlatego w przypadku masażu na sucho, klient może być ubrany w luźne, specjalne ubrania. Jeśli masaż jest przeprowadzany z użyciem olejków, osoba masowana ubrana jest w bieliznę i ręcznik. 

Masaż przeprowadzany jest w bardzo spokojnej i kameralnej atmosferze. W tle będzie grała cicha orientalna muzyka, a światło będzie przygaszone. Masażysta, przeprowadzając zabieg, używa wielu części swojego ciała. Pracuje np. dłońmi, łokciami, palcami czy przedramionami. Pacjent układany jest w różnych pozycjach: leżącej na brzuchu, na plecach, na boku czy pozycji siedzącej.  Masaż tajski to dość silny nacisk na poszczególne elementy naszego ciała, bardzo podobnie jak przy wykonywaniu akupresury. Wszystko połączone jest z rozciąganiem tych właśnie części ciała. 

Masaż tajski – kwestie zdrowotne

Masaż tajski niesie za sobą wiele korzyści dla naszej sfery fizycznej i psychicznej. Jest bardzo wskazany w przypadku:

 • przewlekłego stresu,
 • depresji,
 • napięciowych bólów głowy,
 • bólu narządów ruchu,
 • zaburzeń przemiany materii,
 • przewlekłego napięcia,
 • bólu stawów.

Niestety występują przeciwwskazania do wykonywania masażu, które obejmują:

 • gorączkę,
 • nowotwory,
 • gruźlice,
 • choroby serca,
 • osteoporozę,
 • tętniaki,
 • miażdżycę,
 • choroby zakaźne.

Masaż tajski – na czym polega? Podsumowanie

Masaż tajski to świetny wybór dla każdego, kto pragnie chwili relaksu i odpoczynku. Uwolni pokłady wewnętrznej energii i poprawi nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Należy pamiętać, że masaż wykonywany jest w przyjaznej atmosferze i masażysta podchodzi z pełnym zrozumieniem do klienta. Warto wcześniej sprawdzić wytyczne i zasady danego salonu, znajdziemy tam wszystkie wskazówki, jak dobrze przygotować się do wizyty. Wybierz się na masaż tajski i oddaj się chwili spokoju i relaksu.

Redakcja slaskiezpomyslem.com.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie skupiamy się na szeroko pojętym lifestyle'u! Jesteśmy Twoim przewodnikiem po fascynującym świecie mody, podróży, kulinariów, kultury i wszystkiego, co sprawia, że życie staje się bardziej pasjonujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Fotograf Śląsk
Zalety imprez integracyjnych w parkach trampolin
jak leczyć grypę

Jesteś zainteresowany reklamą?