Ruch jest bardzo ważnym elementem zdrowego i zrównoważonego trybu życia, jednak często trudno jest się zmotywować i wprowadzić go do naszego codziennego życia. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na zajęcia sportowe lub rozpoczęcie indywidualnych treningów. Dlaczego warto uprawiać sport? Jakie korzyści fizyczne i psychiczne daje nam regularny ruch?
Choroby cywilizacyjne
W tak zwanych krajach wysokorozwiniętych obserwuje się znaczne zwiększenie ilości zachorowań na takie choroby, jak miażdżyca, cukrzyca, otyłość, nadciśnienie – uzyskały one miano chorób cywilizacyjnych, ponieważ są spowodowane głównie przez zmieniający się tryb życia. Praca siedząca, spędzanie wielu godzin przed ekranem, a także dieta, na którą składają się nieregularne, wysokoprzetworzone posiłki są głównymi wrogami naszego zdrowia i dobrej kondycji. Nie możemy rzucić z dnia na dzień naszej pracy w biurze, ale możemy zmotywować się do odbywania ćwiczeń fizycznych przynajmniej dwa razy w tygodniu oraz poprawienia swoich nawyków żywieniowych. Zdecydowanie się na uprawianie konkretnej dyscypliny sportu może nam w tym pomóc.
Wpływ ruchu na ciało człowieka
Warto mieć na uwadze, że ludzkie ciało jest stworzone do ruchu, a konkretnie – do chodu. Do takich wniosków doszli biologowie ewolucyjni, w zgodzie z tym zresztą wszystkie wywodzące się jeszcze sprzed rozwoju współczesnej medycyny systemy medyczne zwracają uwagę na konieczność gimnastyki dla zachowania dobrego zdrowia. Podobnie jak z maszynami, nieużywane układy „zastają się” i psują. Ćwiczenia fizyczne wpływają nie tylko na układ mięśniowy i szkieletowy, ale również, pośrednio, na pozostałe. Ruch wspiera między innymi prawidłowy proces trawienia czy pracę układu oddechowego i krwionośnego.
Wpływ ruchu na psychikę człowieka
Gimnastyka, a już szczególnie ta uprawiana na świeżym powietrzu, ma również duże znaczenie dla naszego samopoczucia. Ćwiczenia fizyczne stymulują wydzielanie tak zwanych hormonów nagrody, a głębokie oddechy i lekko przyśpieszone tętno przekładają się na lepsze dotlenienie całego organizmu. Uprawianie sportu pozwala się zrelaksować i w bezpieczny sposób wyładować intensywne emocje. A dlaczego warto ćwiczyć na zewnątrz? Ponieważ kontakt z przyrodą, widok nieba i drzew również wpływają kojąco na samopoczucie i poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkową korzyścią psychiczną z uprawiania sportu jest poczucie satysfakcji płynące z wykonania postawionego sobie zadania.
Jak zacząć się ruszać?
Jeżeli chcemy wprowadzić regularne ćwiczenia fizyczne do naszego trybu życia, warto wiedzieć, że nie musi to być nic drastycznego. Można zapisać się na zajęcia z gier zespołowych czy siłownię, ale swoje zadanie spełnią również zajęcia z jogi, fitnessu czy po prostu regularne bieganie w parku. Ważne jest, aby uprawianie sportu stało się dla nas rutyną, naturalnym sposobem spędzania czasu, ponieważ jest to jeden z elementów, które pozwolą nam na długo cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.