Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Najważniejsze parametry rakiety tenisowej. Co wybrać?

7 września 2022 parametry rakiety tenisowej


Rakieta tenisowa powinna być odpowiednio dobrana do użytkownika. W tym celu należy wziąć pod uwagę jej parametry techniczne.

Dostępne w sprzedaży rakiety tenisowe charakteryzują się zróżnicowanymi parametrami, dlatego przed zakupieniem tego rodzaju sprzętu do gry w tenisa trzeba zawsze sprawdzić je dokładnie. Jakie z nich mają najważniejsze znaczenie przy doborze?

Z jakiego materiału wykonana jest rakieta tenisowa?

Do wykonania rakiet tenisowych stosowane są dzisiaj różne typy materiałów. Jaki z nich najlepiej sprawdzi się dla gracza?

Przede wszystkim warto zdecydować się na rakiety tenisowe wykonane z materiałów jak grafit albo kompozyty grafitowe. Charakteryzują się one wieloma zaletami, między innymi lekkością, skutecznym pochłanianiem drgań oraz dobrym oddawaniem energii. To powoduje, że gra jest przyjemniejsza, mniej męcząca.

Należy natomiast unikać rakiet tenisowych wykonanych z aluminium. Ich głównym atutem jest niska cena, natomiast nie są one komfortowe w użytkowaniu, ponieważ przenoszą drgania, są podatne na szybkie deformacje.

Szukasz dobrej rakiety tenisowej wykonanej z grafitu albo kompozytu grafitowego? Sprawdź już teraz dostępne modele w sklepie internetowym https://dotenisa.pl!

Jaką wagę ma rakieta tenisowa?

Ciężar, waga rakiety tenisowej jest bardzo istotnym parametrem, ponieważ ma on wpływ na to, jak komfortowa będzie ona w użytkowaniu.

Zasadniczo najlepiej skupić się na rakietach lekkich, ponieważ są one wygodne w trzymaniu i manewrowaniu, a także redukują ryzyko szybkiego przemęczenia podczas gry. Są zatem często wybierane zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych tenisistów.

Dostępne są również rakiety cięższe, które ważą powyżej 315 g. Pozwalają one na uzyskanie lepszej stabilności i kontroli uderzenia, natomiast są dość męczące podczas gry. Z tego względu używane są głównie przez graczy zawodowych.

Jaki jest wymiar rakiety?

W sprzedaży można znaleźć rakiety tenisowe w różnych wariantach rozmiarowych. Są one dobierane przede wszystkim pod kątem wieku oraz wzrostu gracza.

Rakiety można podzielić na te krótsze, które przeznaczone są dla dzieci i młodzieży, a także dłuższe, z których korzystają osoby dorosłe.

Jaki powinien być balans rakiety tenisowej?

Przy zakupie rakiety tenisowej trzeba też uwzględnić jej parametr jak balans. Odnosi się on do środka ciężkości sprzętu. Rakiety tenisowe mogą mieć balans przypadający na główkę, rączkę lub balans ten może być wyśrodkowany.

Jeżeli punkt równowagi rakiety tenisowej przypada na jej rączkę, wtedy pozwala ona na uzyskanie większej kontroli nad piłką oraz umożliwia łatwą rotację. Osiąga się jednak wtedy mniejszą siłę uderzenia. Przy balansie na główkę jest odwrotnie, czyli siła uderzenia jest większa, natomiast kontrola słabsza. Można też zdecydować się na balans neutralny, który często polecany jest dla osób początkujących.

W doborze odpowiednich rakiet tenisowych mogą pomóc również pracownicy sklepów tenisowych, gdzie na kupujących czeka szeroka gama różnych modeli rakiet dla początkujących i zawodowych graczy.

Redakcja slaskiezpomyslem.com.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie skupiamy się na szeroko pojętym lifestyle'u! Jesteśmy Twoim przewodnikiem po fascynującym świecie mody, podróży, kulinariów, kultury i wszystkiego, co sprawia, że życie staje się bardziej pasjonujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dlaczego warto uprawiać sport
parametry rakiety tenisowej

Jesteś zainteresowany reklamą?