Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Nietypowe objawy depresji

12 lipca 2022

Depresja to nie tylko smutek i przygnębienie. Potrafi objawiać się na różne sposoby, nawet te nietypowe. Często nawet nie jesteśmy świadomi, że w naszym otoczeniu przebywa osoba z zaburzeniami depresyjnymi. Zwróć uwagę na nietypowe objawy depresji, żeby w razie potrzeby móc pomóc sobie lub swoim bliskim. 

Czym jest depresja? 

Nazwa depresja jest bardzo powszechna i popularna. Jednakże wiele osób tak naprawdę nie rozumie tego pojęcia i bagatelizuje je. Depresja to nie chwilowa chandra i smutek. To grupa zaburzeń psychicznych. Obejmuje głównie zmianę nastroju, pesymizm, apatię, zaburzenie rytmu dobowego i poczucie winy. Depresja jest na podium chorób cywilizacyjnych, a WHO szacuje, że zmaga się z nią 350 milinów ludzi. Stanowi to aż 5% globalnej populacji. 

Nietypowe objawy depresji i ich przykłady

W rozważaniach na temat depresji warto podkreślić jej nietypowe objawy. Nie są one częste, dlatego ich rozpoznanie jest szczególnie ważne w celu szybkiego wykrycia choroby. 

Depresja maskowana

W depresji maskowanej występuje 5 tzw. masek depresji: 

  • maski bólowe – ból brzucha, mięśni, klatki piersiowej, pleców, rąk i nóg)
  • maski behawioralne – zmiana zachowania na kompulsywne, nieracjonalne lub ryzykowne,
  • maski psychopatologiczne – lęki, natręctwa, fobie,
  • maski psychosomatyczne – mrowienie ciała, nudności, zawroty głowy, zespół, niespokojnych nóg i pogorszenie wzroku,
  • zaburzenie rytmu okołodobowego – zbyt wczesne lub późne wstawanie, spożywanie posiłków w nietypowych porach. 

Depresja atypowa

Jednym z nietypowych rodzajów depresji jest depresja atypowa, zwana również agitowaną lub lękową. Objawia się bardzo silnym lękiem i pobudzeniem psychoruchowym. Bardzo często towarzyszą jej myśli samobójcze. 

Depresja hipochondryczna 

Ten rodzaj depresji i jej objawy dotyczą silnego lęku o własne zdrowie i życie. Osoba z takimi zaburzeniami jest stale przekonana o nowych dolegliwościach i chorobach. Żyje w ciągłym strachu w obawie o swoje zdrowie. 

Depresja depersonalizacyjna 

Pacjent, który ma te nietypowe objawy depresji, ma poczucie odrealnienia. Jest obojętny na ludzi. Zatraca poczucie własnej osoby i otaczającego go świata. Uważa, że rzeczywistość nie jest realna. 

Depresja anankastyczna

Osoba z takimi objawami cechuję się podejmowaniem kompulsywnych działań i kroków. Kolejnym symptomem są pojawiające się przewlekle natręctwa w myśleniu.  

Depresja melancholiczna

Ten nietypowy objaw depresji wiąże się ze spadkiem napędu psychoruchowego. Oznacza to całkowitą utratę energii życiowej. 

Depresja anaklityczna 

Bardzo rzadki rodzaj zaburzeń, ponieważ występuje on tylko u noworodków. Objawia się zanikiem ssania, typowego płaczu, brakiem apetytu. Wszystkie te symptomy to odpowiedź na izolacje od matki np. przez dłuższy pobyt w szpitalu.  

Podsumowanie

Depresja to choroba, którą należy traktować bardzo poważnie. Dotyka coraz większej części społeczeństwa, dlatego ważne, żeby znać jej objawy. Szczególnie istotna jest wiedza na temat nietypowych symptomów. Szybkie wykrycie choroby, pozwoli na odpowiednie leczenie. Nieleczona depresja prowadzi do śmierci.

Redakcja slaskiezpomyslem.com.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie skupiamy się na szeroko pojętym lifestyle'u! Jesteśmy Twoim przewodnikiem po fascynującym świecie mody, podróży, kulinariów, kultury i wszystkiego, co sprawia, że życie staje się bardziej pasjonujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak leczyć grypę
dlaczego warto uprawiać sport

Jesteś zainteresowany reklamą?