Depresja to nie tylko smutek i przygnębienie. Potrafi objawiać się na różne sposoby, nawet te nietypowe. Często nawet nie jesteśmy świadomi, że w naszym otoczeniu przebywa osoba z zaburzeniami depresyjnymi. Zwróć uwagę na nietypowe objawy depresji, żeby w razie potrzeby móc pomóc sobie lub swoim bliskim.
Czym jest depresja?
Nazwa depresja jest bardzo powszechna i popularna. Jednakże wiele osób tak naprawdę nie rozumie tego pojęcia i bagatelizuje je. Depresja to nie chwilowa chandra i smutek. To grupa zaburzeń psychicznych. Obejmuje głównie zmianę nastroju, pesymizm, apatię, zaburzenie rytmu dobowego i poczucie winy. Depresja jest na podium chorób cywilizacyjnych, a WHO szacuje, że zmaga się z nią 350 milinów ludzi. Stanowi to aż 5% globalnej populacji.
Nietypowe objawy depresji i ich przykłady
W rozważaniach na temat depresji warto podkreślić jej nietypowe objawy. Nie są one częste, dlatego ich rozpoznanie jest szczególnie ważne w celu szybkiego wykrycia choroby.
Depresja maskowana
W depresji maskowanej występuje 5 tzw. masek depresji:
- maski bólowe – ból brzucha, mięśni, klatki piersiowej, pleców, rąk i nóg)
- maski behawioralne – zmiana zachowania na kompulsywne, nieracjonalne lub ryzykowne,
- maski psychopatologiczne – lęki, natręctwa, fobie,
- maski psychosomatyczne – mrowienie ciała, nudności, zawroty głowy, zespół, niespokojnych nóg i pogorszenie wzroku,
- zaburzenie rytmu okołodobowego – zbyt wczesne lub późne wstawanie, spożywanie posiłków w nietypowych porach.
Depresja atypowa
Jednym z nietypowych rodzajów depresji jest depresja atypowa, zwana również agitowaną lub lękową. Objawia się bardzo silnym lękiem i pobudzeniem psychoruchowym. Bardzo często towarzyszą jej myśli samobójcze.
Depresja hipochondryczna
Ten rodzaj depresji i jej objawy dotyczą silnego lęku o własne zdrowie i życie. Osoba z takimi zaburzeniami jest stale przekonana o nowych dolegliwościach i chorobach. Żyje w ciągłym strachu w obawie o swoje zdrowie.
Depresja depersonalizacyjna
Pacjent, który ma te nietypowe objawy depresji, ma poczucie odrealnienia. Jest obojętny na ludzi. Zatraca poczucie własnej osoby i otaczającego go świata. Uważa, że rzeczywistość nie jest realna.
Depresja anankastyczna
Osoba z takimi objawami cechuję się podejmowaniem kompulsywnych działań i kroków. Kolejnym symptomem są pojawiające się przewlekle natręctwa w myśleniu.
Depresja melancholiczna
Ten nietypowy objaw depresji wiąże się ze spadkiem napędu psychoruchowego. Oznacza to całkowitą utratę energii życiowej.
Depresja anaklityczna
Bardzo rzadki rodzaj zaburzeń, ponieważ występuje on tylko u noworodków. Objawia się zanikiem ssania, typowego płaczu, brakiem apetytu. Wszystkie te symptomy to odpowiedź na izolacje od matki np. przez dłuższy pobyt w szpitalu.
Podsumowanie
Depresja to choroba, którą należy traktować bardzo poważnie. Dotyka coraz większej części społeczeństwa, dlatego ważne, żeby znać jej objawy. Szczególnie istotna jest wiedza na temat nietypowych symptomów. Szybkie wykrycie choroby, pozwoli na odpowiednie leczenie. Nieleczona depresja prowadzi do śmierci.