Na oszczędzanie pieniędzy zawsze jest dobry czas. Nie ma przy tym znaczenia, czym zajmujesz się zawodowo i w jakim jesteś wieku. W tym artykule wyjaśnimy, jak zacząć oszczędzać pieniądze.
Od czego zacząć oszczędzanie?
Oszczędzanie pieniędzy wymaga wypracowania nowego nawyku. Chodzi przede wszystkim o to, żeby cieszyć się niezależnością finansową. Na początku trzeba opracować szczegółowy plan działania, a następnie się go trzymać. Sukces może zapewnić tylko regularne odkładanie pieniędzy. Właśnie dlatego warto poznać skuteczne sposoby. Podstawą jest określenie jakiegoś celu. Dzięki temu będziesz widział, do czego zmierzają podejmowane działania. Cel powinien wzbudzać przede wszystkim sporą motywację. Możesz postawić sobie kilka celów i odpowiednią kwotę przeznaczać na każdy z nich. Przykładowe cel to zabezpieczenie emerytalne oraz hobby. Lepiej nie liczyć na emeryturę na starość, ponieważ może się okazać, że jeszcze jej nie otrzymamy. Najlepiej od razu po otrzymaniu przelewu wynagrodzenia przelej część środków na konto oszczędnościowe. Żeby odłożyć pokaźną sumę musisz być systematyczny. Można także ustawić zlecenie stałe, żeby maksymalnie ułatwić sobie pracę. Uwzględnienia domowego budżetu również wymaga oszczędzanie. Na początku warto przyjrzeć się swojemu budżetowi domowemu. Można nawet przygotować zestawienie wszystkich miesięcznych przychodów oraz wydatków. Można też skorzystać z programów do analizy budżetu domowego. Warto spojrzeć na historię wydatków, która jest zapisana na koncie bankowym. W ten sposób możesz łatwo prześledzić swoje wydatki w całym miesiącu. Żeby zachować margines błędu warto doliczyć około 10% więcej po stronie wydatków.
Możliwości finansowe
Brak możliwości finansowych jest dla wielu osób głównym argumentem przeciwko rozpoczęciu oszczędzania. Nie zmienia to faktu, że warto przyjrzeć się bliżej swoim wydatkom i pomyśleć, które można ograniczyć. Najłatwiej zrezygnować z niepotrzebnych subskrypcji oraz jedzenia na mieście. Możesz też spróbować ograniczyć jazdę samochodem. Jazda rowerem z pewnością wyjdzie ci na zdrowie. Należy pamiętać, że oszczędzanie trzeba dostosować do budżetu domowego. Wraz ze wzrostem pensji rosną wydatki, ale oszczędności również. Najlepiej stale monitorować swoją sytuację finansową. Według popularnej zasady powinno się odkładać około 20% swoich miesięcznych dochodów. Stałe wydatki, czyli czynsz, zobowiązania finansowe oraz jedzenie to przeważnie 50% wynagrodzenia. Na rozrywkę i wydatki okazjonalne można przeznaczyć 30% pensji. Od indywidualnej sytuacji danej osoby uzależniona jest kwota, od jakiej warto zacząć oszczędzanie. Osoby zarabiające najniższe wynagrodzenie nie mogą sobie pozwolić, żeby każdego miesiąca odkładać 20%. Jeśli jesteś w stanie ograniczyć jakieś wydatki to spróbuj wdrożyć to w życie. Większość osób, które dużo zarabiają także sporo wydają. Odkładanie sporych kwot przy stosunkowo niewielkich zarobkach to największe osiągnięcie. Czasami osoby, które zarabiają kilkanaście tysięcy złotych są w stanie odłożyć mniej niż ludzie z minimalnym wynagrodzeniem.